Łazienka jest tym pomieszczeniem, w którym brak światła doskwiera nam szczególnie. Dotyczy to sytuacji w której awaria prądu pozbawi nas całkowicie światła, jak i tych, w których tylko jedna przepalona żarówka utrudnia nam golenie czy malowanie się. Czym więc kierowac się wybierając oświetlenie do łazienki?
Klasa IP
To podstawowy parametr, który musimy wziąć pod uwagę. Pierwszy znak (IPx0): zabezpieczenie przed ciałami stałymi (zgodnie z PN-EN 60529:2003), podczas podczas gdy drugi znak informuje nas o stopniu zabezpieczenia przed wnikaniem wody. Oczywiście bardziej interesuje nas druga cyfra. Poniżej jak wygląda interpretacja poszczególnych klas IP:
0 - brak ochrony
1 - ochrona przed kroplami wody spadającymi pionowo (z kondensacji)
2 - ochrona przed kroplami wody padającymi na obudowę pod kątem 15° względem położenia normalnego
3 - ochrona przed kroplami padającymi pod kątem 60° od pionu
4 - ochrona przed kroplami padającymi pod dowolnym kątem, ze wszystkich stron (deszcz)
5 - ochrona przed strumieniem wody z dowolnego kierunku
6 - ochrona przed silnymi strumieniami wody lub zalewaniem falą z dowolnego kierunku
7 - ochrona przed zalaniem przy zanurzeniu na taką głębokość, aby dolna powierzchnia obudowy znajdowała się 1 m pod powierzchnią wody, a górna nie mniej niż 0,15 m w czasie 30 min
8 - ochrona przed zalaniem przy ciągłym zanurzeniu i zwiększonym ciśnieniu wody (1 m głębokości)
9 - ochrona przed zalaniem strugą wody pod ciśnieniem (80-100 barów, o temperaturze do +80 °C) zgodnie z normą DIN 40050
W tym przypadku estetyka ustępuje bezpieczeństwu i tak w łazience minimalnym IP jakie powinniśmy stosować jest IP44. Pamiętajmy jednak, że mówimy tu o minimum – w odległości około metra od źródła wody zalecane jest co najmniej IP 65, a bezpośrednio nad lub przy wannie czy kabinie prysznicowej odradza się w ogóle montaż oświetlenia.
Parametry Światła
Mówiąc o parametrach mam na myśli zarówno ilość lumenów generowanych przez źródło światła jak i jego barwie. W przypadku strumienia świetlnego, wszystko zależy od wielkości łazienki, więc ilość opraw oraz ich moc radzę konsultować z profesjonalistami, sprzedawcami lub projektantami. W przypadku barwy światła, wszystko zależy od subiektywnego odbioru, jednak osobiście odrazdałbym barwy zimne. W chłodnym świetleskóra wygląda nienaturalnie blado (szczególnie u osób o bladej karnacji)
Estetyka
Na końcu – znajduje się estetyka, czyli te walory oprawy które każdy musi ocenić już sam. Aktualnie oferta sklepów jest bardzo szeroka, szczególnie w internecie, gdzie w tej chwili bez problemu można zamówić lampę z drugiego końca europy. Dostępne są oprawy najróżniejszego typu, od wbudowywanych downlightów, przez naścienne plafoniery po sufitowe kryształy rozpraszające światło. Wszystkie one nadają się do łazienki tak długo jak spełniają warunki klasy IP.